Міофасціальний больовий синдром (МФБС) – має безліч синонімів, багато з яких втратили актуальність, але часто зустрічаються в літературі: м’язовий ревматизм; синдром періодичної травми, міофасцит; синдром надмірного навантаження; міофібрози, м’язовий біль напруги.

При МФБС в м’язах утворюються спазмовані ділянки – так звані тригерні точки.

Тригерні точки можуть відчуватися як щільні ділянки м'язів або вузли, де наростає біль

Їх можна виявити за допомогою пальпації, тригерна точка відчувається як щільна ділянка м’язу, яка викликає сильний біль при натиску.  Утворюється вона внаслідок постійного спазму м’язів при однотипному навантаженні, перенапруженні та неправильному положенні тіла. В область тригерної точки перестає надходити кров з киснем, м’яз не може розслабитись та ущільнюється.

Хоч тригерна точка за розміром всього кілька міліметрів, вона приносить сильний дискомфорт, робить м’яз слабким, обмежує амплітуду його руху та змушує інші м’язи компенсувати його роботу. 



Скарги при МФБС: зниження рухливості і біль в спині (частіше в попереку), в суглобах, головні болі, утруднення ковтання, задишка, порушення серцевого ритму, запори.

Які причини виникнення МФБС:


Найчастіше людина схоплюється, тільки коли порушуються рухи в суглобі, вони стають значно обмеженими і болючими. Наприклад,стає важко зав’язувати шнурки або надягати футболку. Це стається через деякий час, коли в м’язі з’являється маленька хвороблива ділянка – так звана критична точка.

Критична точка при натисканні дуже болюча, вона дає відображення болю в сторону суглоба або в сам суглоб. Тобто, людина відчуває біль зовсім не в тому місці, де знаходиться її джерело (наприклад, в деяких шийних м’язах викликає сильний біль в руці, лопатці або в області серця).

Друга проблема, яку дають тригерні точки (особливо в м’язах голови і шиї), – головний біль, підвищення артеріального тиску, порушення уваги і пам’яті, запаморочення і підвищена стомлюваність, сухість у роті, першіння і сухий кашель, утруднення ковтання, болі в горлі, відчуття задухи, підвищена пітливість або сухість шкіри, порушення зору і слуху, порушення ритму серця і роботи шлунково-кишкового тракту з запорами і проносами, багато інших симптомів.

І, нарешті, третя проблема полягає в тому, що м’яз, в якій є спазмована ділянка з критичною точкою, втрачає свою функцію, вона ослаблена, і її функцію починають виконувати інші м’язи. Для м’язів, які взяли на себе чужу роботу, ця робота виявляється незвичною, тому вони втомлюються і спазмуються ще швидше. У них також з часом з’являються тригерна точка.

Поступово починає хворіти вся половина тіла. Шийні м’язи і багато м’язів спини функціонують попарно і залучаються до патологічного процесу одночасно з обох сторін. Таким чином, якщо вчасно не вилікувати один спазмований м’яз, то залучаються все нові групи м’язів, аж до м’язів всього тіла. З’являються слабкість і постійна втома, хоча до вечора зазвичай стає легше.

Лікування МФБС:

Використовуючи можливості нашої клініки, ми зможемо вплинути на всі ланки механізму захворювання.


Вам потрібна консультація?

Залишіть свою заявку, наш адміністратор зателефонує Вам в робочі години та запропонує для Вас зручний час для запису до лікаря. Ми допоможемо Вам отримати кваліфікаційну допомогу. Будьте здорові!